Lezárult a Couriers Go Green néven futó, két éven át tartó, intenzív szakmai fejlesztést igénylő Erasmus+ projekt, amely a futár-, postai és szállítmányozási cégek zöld átállási folyamatainak támogatását tűzte ki célul. Mindezt jövőbemutató, innovatív eszközökkel, innovatív képzési modulokat és stratégiaalkotó keretrendszert felsorakoztató megoldásokkal valósította meg.

A Couriers Go Green (CGG) projekt egy figyelemreméltó kezdeményezés a fenntartható logisztika felé vezető úton. A projekt  görög, magyar, angol és román nyelven elérhető weboldala integrálja a legmodernebb oktatási tartalmakat és tanúsítási eljárásokat.

LÉTREHOZOTT ESZKÖZÖK ÉS MEGOLDÁSOK

A projekt központi vívmánya a Couriers Go Green E-Learning Hub, amely egy innovatív, felhasználóbarát platform személyre szabható, önálló ütemezésű képzési lehetőséggel. Célja a szállítmányozási és logisztikai ágazat szakembereinek zöld, szakmai továbbképzése, mely során a munkáltatók és munkavállalók rugalmasan, saját tempójukban tanulhatnak az un. last mile (utolsó mérföldes) szállítmányozás fenntartható működéséről. 

A CGG Személytanúsítási Rendszer lehetőséget biztosít az egyének számára, hogy világszerte elismert ISO/IEC 17024 szabványoknak megfelelő bizonyítványt szerezzenek a CGG képzésére építve, a szállítmányozási ágazaton belüli zöld irányítás, menedzsment és műveletek területén.

A Stratégiai Tervezési Zöld Keretrendszer Eszköztár egy több komponensből álló platform. Az átfogó keretrendszer hangsúlyozza a fenntarthatóság és a környezeti felelősségvállalás fontosságát, és egyértelmű lépéseket kínál a futár-, postai- és szállítmányozási vállalatok számára a hatékony és hosszú távú zöld átállás stratégiáinak kialakításában, vagy finomításában.

A Zöld Készültségem Mérése névre hallgató önértékelési eszköz hasznos segítség lehet a vállalatok környezeti hatásának feltérképezésében.  Segíti a vállalkozásokat szén-dioxid-kibocsátásuk felmérésében, a fejlesztésre szoruló területeket beazonosításában, és a kibocsátás csökkentésére irányuló intézkedések meghatározásában.

PROJEKTPARTNEREK

A technikai know-how-tól a vállalati fenntarthatósági stratégiákig a CGG konzorcium minden egyes szervezete értékes szakértelmet vitt a projektbe, miközben új ismeretekkel és készségekkel is gazdagodott, amelyek hatással vannak saját szervezetükre, valamint a postai, futár- és szállítmányozási vállalatok jövőjére.

A görög Thesszáliai Egyetem (UTH) a hálózatoptimalizálás, a forgalomirányítás, a fenntartható üzleti modellek és a döntéshozatal terén szerzett tapasztalataival töltötte be a konzorciumvezető szerepét.

A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK), mint vállalkozástámogató szervezet, az uniós szabályozással kapcsolatos ismereteit vitte a tananyagba, valamint a projekt különböző akcióinak és eredményeinek nemzeti és nemzetközi szintű terjesztéséért felelt.

A belga DREVEN a környezetvédelmi kutatás, értékelés és tanácsadás területén szerzett tapasztalatait hozta be, a zöld stratégiák felépítésébe, valamint a környezeti fenntarthatósági elemzések és a karbonlábnyom-számítás kapcsán hasznosította szaktudását.

A görög Easy Mail jelentős szakértelmet és erőforrásokat hozott a postai szektorból, és gyakorlati betekintést nyújtottak az iparágon belüli kihívásokba és lehetőségekbe.

A ciprusi EUGENE technikai szakértelemmel járult hozzá, különösen az interaktív tanulási platformok és az értékelési eszközök fejlesztéséhez. A szintén ciprusi ISONIKE építette ki a CGG e-HUB Személytanúsítási Rendszerét.

A román Posta Romana pedig több mint 160 éves postai ágazati tapasztalatával segített a CGG-termékek fejlesztésében és kísérleti tesztelésében

A postai, futár-, szállítmányozási és logisztikai vállalatok zöld átállásra törekvésében a CGG e-Hub a fenntarthatóságról szóló tudás és eszközök létfontosságú tárházaként segíti az iparágat a fenntarthatóbb jövő felé való elmozdulásban.

A CGG Projekt előrehaladását bemutató hírleveleket a honlapunk alján található Dokumentumtárból lehet elérni.