A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) Európai Vállalkozásfejlesztési Díjat nyert innovatív mentorprogramja a „Bridge to Benefits Mesterkurzus” 2021 óta segíti a magyar kisvállalkozásokat. A május 24-én befejeződött idei program közel két hónapos fenntarthatósági workshop sorozata több, mint tíz  különböző mikro-, kis- és középvállalkozás környezeti vagy társadalmi szempontból is hasznos, fenntartható üzleti tevékenységét segítette ingyenes gyakorlati képzéssel. A Bridge to Benefits szakmai partnere a Civil Impact Nonprofit Kft.

 

 

Idén már negyedik évfolyammal és széleskörű diverz szervezetközi együttműködéssel megvalósuló Bridge to Benefits Mesterkurzus elsődleges szakmai célja a szemléletformálás kisvállalkozások körében a környezeti és társadalmilag is hasznos üzleti működés kialakítása érdekében. Program közvetett célja, hogy olyan vállalkozói közösséget építsen, amely az értékalapú, pozitív társadalmi és környezeti hatással járó együttműködések kialakítását, valamint az erre épülő hosszútávú tudáscserét segíti. A programba bekerült cégek esetében a mostani évadban először tudtuk a főváros vidék arányt megfordítani a vidék javára, ezzel reprezentatívan képviselve az aktuális környezeti és társadalmi kihívásokra az üzleti megoldásokat Győrtől, Budapesten át, Nyíregyházáig.

A Bridge to Benefits 2024 – Mesterkurzus idei programjába nyílt pályázat útján bekerült több, mint tíz  vállalkozás összesen 550 millió forintot megközelítő árbevétel mellett összesen 335 főt foglalkoztat, nagy részük vidéken működik és átlagosan 26 alkalmazottal rendelkeznek. A résztvevők a társadalmi szempontból hasznos projektötleteket közös, két hónapon át tartó műhelymunka során dolgozták ki. A műhelymunkát párhuzamosan 70 órányi közvetlen, ingyenes üzletfejlesztési mentorálás kísérte.

A mentorprogram képzési szakaszának lezárását jelentő projektbemutatón (pitch) oktatás, feldolgozóipar, élelmiszeripar, kiskereskedelem, technológiai és mérnöki szolgáltatás, marketing kommunikáció területén mutattak be innovatív, jövőálló projekteket. A pitch célja, hogy a résztvevő kkv-k a workshop-sorozat során kidolgozott ötleteiket, valamint a megvalósításhoz szükséges szervezeti és egyéb igényeket bemutathassák, építhessék partnerkapcsolataikat. A projektbemutató zsűrijében résztvevő nagyvállalatok, civil szervezetek képviselői az általuk kiválasztott  projektek jövőbeni támogatása érdekében további mentori együttműködést, beszállítói kapcsolatokat, befektetést, egyéb pénzügyi és nem pénzügyi eszközök biztosítását és kapcsolati tőke kihasználását ajánlották fel. 

A Bridge to Benefits Mesterkurzus 2024-es évadát a pitch eseménnyel nem ért véget, év végéig folytatódik a program 6 hónapos inkubációs szakasza három kiválasztott   projekttel. Az inkubációt a BKIK Nemzetközi Projektirodája és a programban részt vevő szakértők, nagyvállalati és civil partnerek biztosítják.

A Bridge to Benefits Mesterkurzus idei újdonsága a Kemence Szociális Farm helyben történő bemutatása volt, ahol a résztvevők megismerhették azt, hogy miként tud egy egyesület üzletileg kiválóan működni, szociális foglalkoztatóként a térség szövetébe beépülni, törődni, edukálni, közösséget építeni, pozitív társadalmi hatást generálni és egyben értéket teremteni.

A Bridge to Benefits 2024 – Mesterkurzus felelős vállalkozásokért mentorai: Auchan Retail, a bp Magyarország, BDO Magyarország, a dm Kft., az Erste Bank, a MagNet Bank, a MET Csoporthoz tartozó Dunamenti Erőmű, a PwC Magyarország, a SPAR Magyarország Kereskedelmi Kft., a Szerencsejáték Zrt., LEGO, a Tata Consultancy Services, a TELEKOM, az UniCredit Bank Hungary Zrt.,a Közép-Dunamenti Fejlesztési Ügynökség, a Felelős Gasztrohős Alapítvány, a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány, a Kemence Hagyományőrző Gasztro-kulturális és Közösségfejlesztő Egyesület, a Kórházsuli Alapítvány, az ImpactHUB Budapest csatlakozott, valamint Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata, Társadalmi Hasznosságú Befektetők Egyesülete, Pécsi Tudományegyetem. A Bridge to Benefits Mesterkurzus széleskörű együttműködési rendszerének célja, hogy olyan vállalkozói közösséget építsen, amely segíti az értékalapú, pozitív társadalmi és környezeti hatással járó együttműködések kialakítását, valamint erre épülő hosszútávó tudáscserét.